Aktualności

Stoisko edukacyjne na pomorskich jarmarkach

16 i 17 lipca odbył się Jarmark Wdzydzki we Wdzydzach Kiszewskich zaś 30-31 lipca Jarmark Kaszubski w Kartuzach. Na obu gościło Stoisko Edukacyjne projektu.

W lato z naszym stoiskiem odwiedziliśmy dwie imprezy, kótre cieszą się wielką popularnością nie tylko wśród mieszkańców wojeództwa pomorskiego ale też tursytów z całej Polski. 

 

Jarmark Wdzydzki

Jarmark Wdzydzki to największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna, która odbywa się w muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich - na wolnym powietrzu. Tradycyjnie - od 1973 r. - dzieje się zawsze w trzecią sobotę i niedzielę lipca.

Wydarzenie to skupia kilkanaście tysięcy odbiorców, wśród których są mieszkańcy Pomorza jak i turyści masowo przyjeżdżający tutaj na wakacje.

Na 22-ha terenie Muzeum odbywają się występy regionalnych zespołów folklorystycznych, wiejskich teatrzyków i kabaretów, śpiewaków, chórów, gawędziarzy i muzyków, pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć, a w klimacie stylowych wnętrz rozbrzmiewa muzyka dawnych wieków wykonywana na zabytkowych instrumentach.

Na Jarmarku spotykają się twórcy ludowi, rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści aby pokazać swój warsztat pracy, umiejętności i wyroby. Jak zawsze korzystają z muzealnych wnętrz jako tła do ekspozycji, gotowych warsztatów, ich wyposażenia i narzędzi do prezentacji i pracy. W czasie imprezy wszelkie urządzenia domowe, gospodarskie i przemysłowe odgrywać będą swoje małe i duże zadania. Wyjątkowo też, w atmosferze tego święta, smakują specjały licznych regionalnych kuchni, a rodzinne gry i zabawy ludowe, konkursy z nagrodami gwarantują wszystkim dobrą zabawę, miły nastrój i niezapomniane wrażenia.

źródło: http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/jarmark.html

Stoisko Edukacyjne projektu "Bioróżnorodnoś c- bogactwo wsi pomorskiej":Jarmark Kaszubski

 

Jarmark Kaszubski to jedna z sztandarowych imprez odbywających się w stolicy regionu. Jego historia sięga 1993 roku i jest wielkim festynem bogatej kultury kaszubskiej - największą imprezą plenerową w regionie. Licznych widzów podczas wakacyjnego weekendu bawią kabarety, zespoły folklorystyczne i popularne polskie zespoły muzyczne. W przerwach można poszukać pamiątek rękodzielnictwa, posmakować czegoś regionalnego i ... standardowego też. 

Na Jarmarku dostępne są stoiska kaszubskich twórców ludowych. Kaszubskie potrawy regionalne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Stoiska z miodem, przetworami z rodzimych owoców i warzyw, czyli Cepelia Kaszubska, upominki itp. (źródło: http://kartuskiecentrum.kultury.pl/)

Stoisko Edukacyjne projektu "Bioróżnorodnoś c- bogactwo wsi pomorskiej":